Až vás praxe unaví...
Naše tréninky směřujeme především k praktickému prožitku, osvojení si technik a nástrojů, ať už pro oblast managementu, obchodu, nebo podnikání.
Někdy ale stojí za to (a podle nás je to nezbytný a nutné) vrátit se k teorii a vše si tak nějak utřídit.
Podívejte se, kde bereme inspiraci my.
Báječný chaos
Eric Abrahamson a David F. Freedman
"Pořádek je pro blbce - inteligence zvládá chaos"
Abrahamson s Freedmanem tuto starou pravdu dokazují na řadě příkladů a vlastních výzkumů. Dokonalé systémy jsou rigidní, nepřizpůsobivé změně, netvůrčí a samosvazující. Čím dokonalejší systém, tím více energie spaluje na vlastní sebezachování.
Mírný chaos v systému umožňuje variabilitu a kreativitu. Chaos vytváří neočekávaná spojení, probouzí tvořivost, vede k lepším nápadům, a je odolnější, než systém bez chybičky.
Náš mozek totiž vytváří řád i v chaosu, pokud mu k tomu dáme prostor a "nepořádek" budujeme vědomě.
Že to zní šíleně? Možná. Ale je to tak.
Pokud Vám lidé ve vašem okolí vyčítají neukázněnost, bordelářství a neochotu podvolit se řádu a pravidlům, dejte jim přečíst tuhle knížku.
Černá labuť
Nassim Nicholas Taleb
Dá se dnes vůbec něco předvídat? Můžeme odhadnout, co se stane za rok, za dva nebo za tři? Jak je možné, že na civilizaci mají mnohem větší vliv věci neočekávané, nepředvídatelné a nezmapovatelné.
Příčinou naší nepřipravenosti na zlomové události je především setrvačnost našeho myšlení v podobě přílišné důvěry ve statistiky a prognostiky, přehnaného kategorizování, hledání "logiky" vývoje či soustřeďování se na specifika tam, kde bychom měli přemýšlet spíše v obecných kontextech.
Svět za hranicí krabice není možné svázat předpovědí a hypotetickým odhadem. Je nahodilý. A právě vědomí nahodilosti nám taky pomáhá pochopit omezenost a nepružnost světa in the box.
Černá labuť byla v Timesech označena za jedno z nejvlivnějších děl posledních šedesáti let. A přitom to není žádná sochařina. Nadhled, humor, ironie a navíc skvělá znalost problematiky.
Nassim Nicholas Taleb je libanonsko-americký esejista, odborník v oboru pravděpodobnosti a finanční matematiky.
Příručka pro uživatele mozku
Pierce James Howard
To je název, co?
A přesto se jedná o seriózní odbornou publikaci, která vám dá ucelený přehled o vývoji jednotlivých teorií myšlení, psychologie, psychopatologie, neurověd a kognitivní psychologie.
Vychází z klinické praxe a současných výzkumů a poukazuje na možný vývoj směrem k syntéze psychologických věd.
Ale neděste se. Kniha je určena nejenom odborníkům, ale i prosté veřejnosti.
Naleznete v ní nejedno doporučení pro práci s nejcennějším orgánem, co v sobě máme. Například jak si trénovat paměť, jak nedovolit mozku stárnout, jak povzbuzovat aktivitu mozkových buněk v krizových situacích, jakou stravu mozku dopřávat, jak spát, kterými barvami si vymalovat kancelář apod.
Knížku zhltáte napoprvé a celý život se k ní budete vracet.
Myšlenkové mapy
Tony Buzan
Myšlenkové mapy jsou graficky zpracovanou napodobeninou procesů probíhajících v mozku a jsou navrženy tak, aby mozek využíval maximum svých schopností.
Otevírají náš kreativní potenciál, vylepšují obrazotvornost, vedou k zajímavým nápadům, zefektivňují plánování...
Jsou jedinečným nástrojem ke zmapování toho, co se nám honí hlavou.
Myšlenkové mapy jsou jednou z nejefektivnějších pomůcek pro přemýšlení
Myšlenkovým mapám je více než 40 let. A stejně pořád hýbou světem. Neustále je objevujeme, hledáme alternativy, snažíme se o jejich maximální využití.
I v době, kdy jsou myšlenkové mapy zpracovány jako dokonalé počítačové programy, stejně se neubráníme nutkání vracet se k papíru a pastelkám.
A jako u každé podobné techniky, i u myšlenkových map můžeme podlehnout nepochopení a zkreslení. To nás potom zavede k zavrhnutí této jedinečné metody a k setrvání v teplíčku obyčejného zápisu.
Myslíte-li to s myšlenkovými mapami vážně, rozhodně si prostudujte tuto knihu. Koneckonců od koho jiného se učit myšlenkovým mapám, než od jejich autora.
Že jste ještě o myšlenkových mapách neslyšeli? Skvělé! Začněte právě touhle knihou.
Pak už si jistě najdete cestu k dalším dílům Tony Buzana - Myšlenkové mapy v byznysu nebo Myšlenkové mapy pro děti.
A hlavně! Pastelky do ruky a velký papír před sebe!
Emoční inteligence
Kde jsou ty časy, kdy se inteligence měřila podle úspěšnosti v IQ testech. Pro dnešní dobu je měření IQ zcel nedostačující (tedy otázkou je, zda někdy vůbec dostačující bylo). Člověk disponuje i dalšími druhy inteligence, prostorovou, pohybovou, sociální, dokonce i sexuální. Inteligenci emoční je věnována právě tato skvělá kniha, kterou citují jak profíci v oboru, tak amatéři zabývající se lidským jednáním a myšlením. Přemýšlíte-li o tom, jak rozvinout svoje schopnosti v oblasti komunikace, empatie, vyjednávání, ve sledování dlouhodobých a krátkodobých cílů, v řízení sebe i druhých, pak neváhejte a do Golemana se zavrtejte.
Daniel Jay Goleman, americký psycholog a novinář, psal dvanáct let pro New York Times. Specializuje se především na psychologii, sociologii a neurovědu. Na jeho Emoční inteligenci navazuje praktičtěji pojatá kniha "Práce s emoční inteligencí".
Thinkertoys
Michael Michalko
To se to kecá o cestě z komfortní zóny, ale jak na to?
Hledáte techniky a nástroje k tomu, jak přijít na nápad?
Potřebujete bednu s nářadím, které vám umožní být kreativnější?
Už se nudíte brainstormingem, který stejně nikdo neumí?
Tak Thinkertoys je knížka právě pro vás. Žádná teorie (a když, tak alespoň živě podaná). Jen jeden nástroj za druhým. A kdyby jenom techniky. Tipy, triky, cvičení, příběhy, hádanky, hry, hříčky...
Sám autor nabízí knihu jako "otvírák do světa inovativních řešení všedních i nevšedních problémů.
Představte si kupříkladu, že prodáváte hamburgery a hledáte způsob, jak svoje tržby zdvojnásobit. Autor Vám ukáže, jak během čtvrthodinky vygenerovat tolik nápadů, že vaše marketingové oddělení bude mít co dělat.
Užitečná kniha, u nás pochopitelně nedostupná. Ale nevěšte hlavu, už makám na překladu.
Michael Michalko je považován za jednu z největších osobností v oblasti kreativity. Sám se nepovažuje za vědátora či akademika. Sleduje kreativitu prakticky, jeho specializací jsou nástroje, techniky, postupy. Ještě jako důstojník americké armády organizoval tým specialistů NATO a světových odborníků na kognitivní psychologii, který měl za úkol sbírat, analyzovat a zpracovávat všechny dosud známe postupy a nástroje inovativního myšlení. Výsledky práce tohoto týmu pak byly aplikovány v oblasti politických, vojenských, hospodářských i sociálních problémů členských států NATO.